W kuchni u Cioci Gosi – Lemon curd

Kategoria: Kuchnia Opublikowano: sobota, 09 listopad 2013


Lemon curd, przepis oryginalny otrzymany od mojej angielskiej koleżanki Jane.

Lemon curd uważam za jedno z największych moich “odkryć” kulinarnych ostatnich lat.

 

To klasyka “kuchni angielskiej” – trochę krem, trochę budyń, trochę marmolada. Nadaje się świetnie do “wzbogacenia” smaku ciast wszelkiego rodzaju.

 

Ja używam go, jako dodatek do przygotowania ciasteczek, ciasta kruchego, jako nadzienie do rogalików z ciasta drożdżowego czy francuskiego, ale głownie pochłaniany jest przez moja córkę, która preferuje go (tak jak w Anglii), jako składnik śniadania. Bułeczka + masełko + Lemon curd i świetne śniadanko gotowe.

 

Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetowa “Lemon curd” – ukaże się nam prawdziwa “litania” przepisów na przygotowanie go, bardzo znacznie różniących się od siebie.
Kilka wypróbowałam, pozostaję jednak wierna przepisowi Jane, która to opcja wydaje mi się optymalna.

By przygotować jeden większy słoiczek, lub dwa mniejsze potrzebujemy:

Składniki

 • 450 ml wody
 • 300 g cukru
 • 50 g maizeny
 • 60 g masła
 • 4 żółtka duże
 • 120 ml soku cytrynowego, (czyli sok z 3 cytryn średniej wielkości)
 • skórka obtarta z 2 cytryn
 • szczypta soli

 

Wykonanie:

 • Wodę, cukier i maizenę wsypać do dość dużego rondelka (najlepiej z grubym dnem, wówczas nie ma ryzyka, że się przypali lub przywrze do dna) i mieszać do momentu, kiedy oba składniki się rozpuszczą.

 

 • Dodać sok z cytryny i żółtka oraz szczyptę soli. Mieszać wszystko, najlepiej odpowiednią trzepaczką, zęby się wszystkie składniki dobrze połączyły, następnie wstawić na palnik z niezbyt mocnym płomieniem i podgrzewać do momentu, kiedy zacznie się gotować, ciągle mieszając. Gotować przez około 10 minut.

 

 • Do zgęstniałego już kremu, dodać skórkę obtarta z cytryn (oczywiście nie muszę dodawać, ze niezbędne jest użycie cytryn Bio, nietraktowanych żadnymi środkami chemicznymi) i masło.

 

 • Mieszać do całkowitego rozpuszczenia się masła.I to byłby koniec… Anglicy (podobno) używają Lemon curd tak przygotowany, mnie osobiście, kawałeczki skorki cytrynowej, choć minimalnej wielkości, trochę przeszkadzają, wiec przecieram krem przez sitko, eliminując w ten sposób skórkę.
To jednak kwestia gustu, jeśli komuś ona nie przeszkadza, pewno nawet lepiej ją zostawić, możliwe, że dodają dodatkowego aromatu.

Gorący jeszcze Lemon curd przełożyć do słoiczków, które po ostygnięciu należy przechowywać w lodowce, przez okres do 2 max. 3 tygodni, mój jednak nigdy nie dotrwa do tego czasu;)

Lemon curd przygotowany wg tego przepisu, nie jest ani zbyt słodki, ani zbyt kwaśny, można go również podawać do potraw wcale nie słodkich, jak wędliny czy sery.

 

Lemon curd ma konsystencję odpowiednią do rozsmarowywania na bułce, krakersie, grzance czy na czym kto lubi.

 

By znów stal się półpłynny, wystarczy słoiczek lub odpowiednią, potrzebną nam ilość, włożyć na jakiś czas do gorącej wody lub na moment do mikrofali, wówczas jest on bardzo dobry, jako dodatek do polana deserów lub ciasteczek bezowych.

Włosi, którzy chętnie modyfikują przepisy “pod własne gusty” często nie dodają np. masła, a w jednym przepisie widziałam nawet masło zastąpione oliwą z oliwek;) Wg mnie jednak, to masło jest tam jednak potrzebne – dodaje smaku, zagęszcza i stabilizuje krem.

 

Mojabancarella 10/11/2013

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.