Edukacja
Polska wśród 10 krajów Europy atrakcyjnych dla zagranicznych studentów
źródło: Ranking study.eu
Polska po raz pierwszy weszła do pierwszej dziesiątki europejskich krajów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych studentów. W zestawieniu przygotowanym przez portal Study.eu najlepsze okazały się Niemcy.
W rankingu miejsca na podium zajęły kolejno: Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Polska wywalczyła w tym roku 10 miejsce. Jest jedynym krajem, który w tej edycji w pierwszej dziesiątce debiutuje. W ubiegłym roku Polska wypadła gorzej - była w piątce krajów między 16. a 20. miejscem.
"Polskie uczelnie systematycznie zwiększały dostępność studiów w języku angielskim. Nic więc dziwnego, że w ciągu dziesięciu lat liczba zagranicznych studentów w Polsce wzrosła z 12 tys. do 65 tys." - podsumowano w raporcie.
Zostań studentem Kolegium Europejskiego
Kolegium Europejskie (College of Europe) rozpoczęło nabór na kolejną edycję studiów podyplomowych w roku akademickim 2018/19. Kandydaci z Polski mogą ubiegać się o stypendia finansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Komisji Europejskiej.
Kolegium Europejskie zostało założone w 1949 roku w Brugii (Belgia). W roku 1993 do Kolegium dołączyło Centrum Europejskie Natolin. Uczelnia działa na zasadzie „1 Kolegium, 2 kampusy” i posiada kampus w Polsce oraz w Belgii. Kolegium jest najstarszą i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji edukacyjnych specjalizujących się w studiach podyplomowych z szeroko pojętej europeistyki.
Roztańczone i Teatralne Półkolonie w Nowym Jorku
Mamy jeszcze miejsca na Roztańczone i Teatralne Półkolonie w Nowym Jorku, na które zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 8-15 lat i które poprowadzone będą przez profesjonalistów w swoich dziedzinach: Justynę Bolek, twórczynię Slavica Dance oraz Andrzeja Młynarczyka, aktora znanego m.in. z serialu M jak Miłość!
Zapraszamy na 15 dni wypełnionych tańcem oraz rozwijaniem aktorskich zdolności, dzięki czemu Twoje dziecko na pewno będzie się świetnie bawić, pozna nowych przyjaciół, a jednocześnie spędzi ten czas w wartościowy sposób, na nauce nowych umiejętności, i to wszystko w języku polskim!
Wizyta polskiego żołnierza w szkole polonijnej w Lago Patria
W Sobotę, 29 kwietnia 2017 r. Sobotnią Szkołę Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria odwiedził niesamowity gość – Starszy Oficer Narodowy JFC Neapol z Połączonego Dowództwa Sił NATO, pułkownik Dariusz Skrodzki. Powodem wizyty były zbliżające się Święta Narodowe, Dzień Flagi RP oraz Konstytucji 3 Maja.
Płk. Skrodzki odwiedził wszystkie grupy szkolne i przedszkolne, rozmawiając z dziećmi na temat polskich symboli narodowych oraz Konstytucji 3 Maja. Najmłodsi uczniowie wręczyli żołnierzowi swoje prace plastyczne przedstawiające symbole narodowe, najstarsi zaprezentowali swoje zaangażowanie w promocję polskości poprzez projekcję prac multimedialnych ich autorstwa.
Zapisy do Szkoły Polskiej w Rzymie
Rozpoczęły się zapisy do Szkoły Polskiej w Rzymie na rok 2017/2018 i trwać będą do 10 czerwca 2017 r.
Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Rzymie, Danuta Stryjak, informuje, iż rozpoczęły się zapisy do klas pierwszych Szkoły Podstawowej oraz w miarę wolnych miejsc do klas starszych.
Europejski Dzień Języków w Rzymie
Europejski Dzień Języków w rzymskim Muzeum Dzieci Explora.
25 września Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza dzieci od 3-12 lat do wspólnej zabawy podczas EDJ zorganizowanego przez Muzeum Dzieci Explora (Museo dei Bambini Explora) oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Włoszech.
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. Z okazji Dnia Języków organizowane są w całej Europie liczne i różnorodne wydarzenia: imprezy dla dzieci i odbywające się z ich udziałem, imprezy dla dorosłych, specjalne programy radiowe i telewizyjne, kursy językowe oraz konferencje.
Znajdźmy wspólny język z nastolatkami
„Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot” - z tym powiedzeniem zgodzi się pewnie wielu rodziców, zwłaszcza niemogących dogadać się ze swoimi nastoletnimi dziećmi. Badania pokazują, że znalezienie wspólnego języka z nastolatkami jest szczególnie trudne dla rodzin… nie mówiących tym samym językiem.
Zaraz, zaraz - jak rodzina mogłaby nie mówić tym samym językiem? Okazuje się, że w takiej sytuacji znajdują się wielojęzyczne, najczęściej imigranckie rodziny, w których rodzice nie znają dobrze języka środowiska, a dzieci nie posługują się płynnie językiem rodziców. Najświeższe wyniki badań sugerują, że takie okoliczności negatywnie wpływają na zachowanie nastolatków!
Chcę ciastko i lody!
W dziecięcym umyśle "albo" staje się "i", czyli alternatywa staje się koniunkcją i nie jest to wcale dowód na dziecięcy brak logiki – wynika z badań kanadyjskich i amerykańskich naukowców.
Zapewne każdy, kto spędził z kilkuletnim dzieckiem trochę więcej czasu, niż okazjonalne popołudnie, spotkał się z podobną sceną. "Chcesz ciastko czy lody?", "Pójdziemy na basen czy na łyżwy?", "Pobawimy się klockami czy misiami?" - pytamy, a w odpowiedzi słyszymy radosne: "Na basen i na łyżwy!", "Chcę ciastko i lody!".
Gramatyka jest wszędzie, czyli można inaczej
Do nauki gramatyki języka polskiego rodzice mogą zaprząc otoczenie, co uczyni ją łatwą, miłą i przyjemną, a co najważniejsze – skuteczną. Jak to zrobić? Oto propozycje Agaty Szybury, doktorantki w Katedrze Języka Polskiego jako Obcego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Większość z nas wspomina naukę gramatyki jako żmudną, niewdzięczną i ciężką pracę. Deklinacje, koniugacje, końcówki, szyki zdań wkuwane na pamięć nie chciały zagościć w niej na dłużej. Kolorowe tabelki i przeróżne zastawienia miały nam ułatwić życie, jednak najczęściej tylko zniechęcały do nauki. Tymczasem można inaczej!