"Kochanka królewskiego rzeźbiarza"

Kategoria: Listy naszych Gości Opublikowano: piątek, 25 lipiec 2014

Lato, wakacje, czas urlopów zachęcają nie tylko do leniuchowania, opalania, wylegiwania na plaży, pławienia w wodzie, czy zwiedzania lub innego aktywnego wypoczynku, ale także do nadrobienia zaległości w lekturze. 

 

I korzystając z okazji, że jakiś czas temu zaszczycono mnie zaproszeniem, abym napisała o sobie i swojej pasji dla portalu „Mojabancarella.com”, chciałabym Państwa zaprosić do sięgnięcia po moją powieść „Kochanka królewskiego rzeźbiarza”. 

 

To historia królowej Nefretete, opowiedziana w oparciu o badania i tajemnice związane z jej postacią. Archeolodzy do dziś nie są jednomyślni kim była żona Echnatona. Czy była córką jednego z wysokich urzędników egipskich, czy może jednak została wysłana do Egiptu przez króla Mitanni?

 

Jej mitannijskie imię miało brzmieć Taduhepa lub Tatu-Hepa i pod takim właśnie imieniem poznajemy ją na kartach mojej powieści. 

 

To historia młodej dziewczyny, która przybywa na królewski dwór w Egipcie, ponieważ ma zostać żoną Amenhotepa III. Niestety król jest już bardzo chory i wkrótce po jej przyjeździe, umiera. 

 

Los Tatu-Hepy staje się niepewny, aż do chwili, kiedy na swojej drodze spotyka syna zmarłego monarchy, Amenhotep IV. W młodym, przyszłym władcy, zauroczonym piękną księżniczką, już wtedy zaczyna kiełkować idea wiary w jednego boga. Z czasem stanie się ona jego obsesją. Jego jedyną miłością, dla której zmieni nie tylko imię na Echnaton, ale także rozkaże wznieść na piaskach pustyni, niesamowite miasto – nową stolicę, Achetaton.

 

W porywie chwili, obawiając się o swoje dalsze życie w królewskim haremie, Tatu-Hepa zgadza się zostać żoną młodego następcy tronu. Los jednak bywa okrutny i lubi płatać figle. Księżniczka spotyka na swojej drodze młodego rzeźbiarza, który robi na niej ogromne wrażenie. Nie mówiąc prawdy, zataja swoje prawdziwe imię i pochodzenie, dając mu do zrozumienia, że jest tylko jedną z dam dworu.

 

Jak potoczą się losy Dżehutimesa, Tatu-Hepy i Echnatona? Czy obsesja, jaką stał się dla króla Aton, zniszczy jego związek z Tatu-Hepą, która podczas koronacji otrzymuje imię Nefretete? Czy Dżehutimes dowie się wreszcie kim była piękna nieznajoma? Czy spotkają się jeszcze? 

Powieść jest moją autorską wizją tego, jak mogło potoczyć się życie królowej, której popiersie fascynuje i zachwyca do dziś. 

 

Tajemnicą pozostaje, dlaczego kobieta, która osiągnęła tak wysoki status na egipskim dworze, która stała się równa królowi, swojemu małżonkowi, nagle została z owego dworu odsunięta i zapomniana. Po dziś dzień nie udało się odnaleźć miejsca jej pochówku ani mumii. Archeolodzy stawiają hipotezę, że za tymi wydarzeniami może kryć się postać rzeźbiarza o imieniem Dżehutimes, z którym królowa mogła mieć romans. Jak było faktycznie – trudno powiedzieć. Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy, ale dzięki tej nieodkrytej tajemnicy, jej historia i jej życie daje możliwości pisarzom. 

 

Mam nadzieję, że spodoba się Państwu moja wizja powieści, którą napisałam, będąc już na emigracji w Niemczech. Powód wyjazdu do Niemiec był prozaiczny i z pewnością znany większości Polaków, którzy żyją za granicami naszego kraju. Poszukiwanie pracy i stałego, godziwego zarobku, dającego możliwość na regulowanie zobowiązań finansowych. 

 

Paradoksalnie, to dzięki temu wyjazdowi, zaczęłam pisać. Chęć napisania powieści zawsze za mną „chodziła”, ale mieszkając w Polsce, nigdy nie było czasu, aby przysiąść do komputera i zrealizować swoje marzenia. Widać, potrzebowałam do tego aż wyjazdu do Niemiec. 

„Kochanka królewskiego rzeźbiarza” pierwotnie nosiła tytuł „Kochałam Dżehutimesa” i chociaż  zaczęłam ją pisać już w 2011 roku, to nie ona pierwsza ujrzała światło dzienne i półki księgarskie. 

 

W roku 2012 wydałam ebook'a pod tytułem „Lucyfer. Moja historia”. Powieść ta oparta jest na licznych retrospekcjach historycznych i nie da się zamknąć w ramach jednego gatunku. To książka historyczna, powieść fantasy i romans. Tom pierwszy, na razie jedyny opublikowany, znalazł uznanie Czytelników, jakie przełożyło się na bardzo dobre i dobre recenzje, a także dociekania, kiedy dalsze przygody. Cóż, nie wiem. Chciałabym książkę wydać za granicą. Na razie wszystko pozostaje w strefie niezrealizowanych marzeń. Tymczasem...

 

W końcu jednak wróciłam do Starożytnego Egiptu i po postawieniu ostatniej kropki, wysłałam „Kochankę...” jako propozycję wydawniczą. Dzięki temu w lutym tego roku  świętowałam swój debiut papierowy. Historia Tatu-Hepy i Dżehutimesa sprawiła, że otrzymałam propozycję od wydawcy, żeby napisać kolejną powieść. Właśnie nad nią pracuję. Z kilku propozycji wydawnictwo wybrało historię, której fabuła po raz kolejny dzieje się w Starożytnym Egipcie. Cieszy mnie to tym bardziej, że jest to epoka historyczna darzona przez mnie szczególną estymą. Od kiedy sięgam pamięcią, fascynowała mnie kultura i historia Starożytnego Egiptu. I chociaż bardzo pragnęłam studiować archeologię, życie ułożyło się inaczej. Ostatecznie skończyłam historię na Uniwersytecie Śląskim.

 

Z drugiej strony może i dobrze się stało, bo jakoś nie po drodze mi z tradycyjnymi teoriami. Kto oglądał „Gwiezdne wrota” z pewnością przypomina sobie Daniela Jacksona. Coś mi się wydaje, że byłabym takim Danielem w spódnicy...

A na poważnie. Dzięki możliwości, jaką otrzymałam od Wydawnictwa Bellona, mogę nie tylko realizować się jako autor powieści, ale zagłębić się także w życie Starożytnych Egipcjan. 

Mam nadzieję, że nie tylko zachęciłam Państwa do sięgnięcia po moją powieść, ale rozbudziłam także zainteresowanie w historii Starożytnego Egiptu i historii w ogóle. 

 

Liczę, że jeszcze się spotkamy i następnym razem będę mogła podzielić się z Państwem moim wielkim uczuciem, jakim darzę wszystko, co związane z Italią. 

Jak ja Wam wszystkim zazdroszczę...

 

 

Victoria Gische

Mojabancarella 25/07/2014

 

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.