Lepiej być głupim z nadzieją, niż beznadziejnie głupim

Kategoria: Listy naszych Gości Opublikowano: środa, 23 kwiecień 2014

Polacy emigrację do Włoch za chlebem rozpoczęli jeszcze w latach 80-tych oraz liczniej w 90-tych.

 

Większość wspomina tamten okres dobrze; praca była, tak dla kobiet jak i dla mężczyzn a konkurencję stanowili jedynie Albańczycy.

 

O kryzysie zaczęto przebąkiwać w kilka lat po przejęciu władzy przez Forza Italia wraz z Sylwio Berlusconim.  

 

Wszystkim udzieliła się nadzieja i wiara w Berlusconiego i jego zdolności biznesowe, które miały pozwolić stać się Italii potęgą gospodarczą w Europie. Niestety rządy lidera Forza Italia doprowadziły Włochy do zastoju gospodarczego a nawet głębokiej zapaści.

 

Warto tutaj przytoczyć za Newsweekiem: “ Prawie nikt nie zdaje sobie sprawy jak nisko upadły Włochy w epoce Berlusconiego pod względem gospodarczym, bo ekscytowano się głównie bunga, bunga. Spośród wszystkich sklasyfikowanych państw na świecie jedynie Zimbabwe i Haiti rozwijały się wolniej od Włoch w pierwszej dekadzie XXI w. Przykład: fabryka Fiata w Pomigliano d’Arco( okolice Neapolu) w 2008 r. zatrudniała 5 tyś. osób. W Polsce dla Fiata pracowało wówczas około 6 tyś. Polacy produkowali siedem razy więcej samochodów niż Włosi.” (Newsweek Maciej Nowicki” Człowiek demolka”)

 

Jak wiadomo Italia nie jest krajem łatwym do rządzenia. Znajdują się tam, bowiem dość dobrze zakorzenione tak realnie jak i mentalnie organizacje mafijne, które czerpią siłę ze słabości państwa, więc wpływają w różny sposób na jego dezorganizację.

 

Nowy włoski premier jest przeciwieństwem Berlusconiego. Nazywa się Matteo Renzi, ma 39 lat, duży zapał do działania i to z nim obecnie Włosi wiążą ogromne nadzieje na wyjście z zapaści gospodarczej. Nowy premier nie ma poczucia humoru i planuje rozpocząć swoje rządy od wymiany na nowy, cały tzw. stary garnitur polityczny. Wydaje się jednak, że by mógł poradzić sobie z zapaścią gospodarczą Italii, nowy premier musiałby wymienić nie tylko polityków, ale też zdecydowaną większość swoich rodaków.

 

Piotr Kasprzyk

Mojabancarella 23/04/2014

 

 

Komentarze  

0 #2 Cristofer 2014-04-24 10:34
Tak troche Jugoslowian i na choryzoncie pojawil sie jakis Rumun ,rusek i to bylo tyle.A w pracy bylo przebierac .
Cytować
+1 #1 ania 2014-04-23 20:53
Swieta prawda!!!!!
Cytować

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.