Katarzyna Gralińska o I Zjeździe Polonii Europejskiej

Kategoria: Listy naszych Gości Opublikowano: wtorek, 17 grudzień 2013

W dniach 30 – 31 listopada 2013 r. odbył się w Rzymie I Zjazd Polonii Europejskiej. Pomysłodawcą i organizatorem było niezależne Stowarzyszenie „INSIEME”, które w bardzo dobry i szczegółowy sposób opracowało dwudniowy program.

 

Głównym tematem była integracja Polonii włoskiej i międzynarodowej oraz wspólna zabawa Andrzejkowa.

 

Szczerze mówiąc od bardzo dawna nie bawiłam się tak dobrze. 

 

Przemiła atmosfera, którą wprowadzili organizatorzy Stowarzyszenia z Panią Prezes Bożeną Wróblewską i Wiceprezes Panią Edytą Felsztyńską na czele, spowodowała, że każdy z uczestników czuł się jak u siebie w domu.

 

Obecność polskich mass media we Włoszech (TVP - telewizja, „Nasz Świat” - gazeta i „Mojabancarella” – portal internetowy) oraz przedstawicieli Sejmu – posła Jerzego Fedorowicza i dyplomacji – Konsul Jadwigi Pietrasik, nadała uroczystościom dodatkowej rangi i atrakcji. Wystąpienie poselskie wzbudziło moc entuzjazmu i dobrego humoru, albowiem było kwintesencją zawodowych zdolności, talentu i umiejętności komunikatywnych posła Fedorowicza. Wydaje mi się, że przeszło ono do historii dziejów zjazdów włoskich. Nigdy wcześniej, publiczność  z takim zapałem i łzami w oczach, nie słuchała przedstawiciela instytucji rządowej. 

Obecność także innych przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń zintegrowało Polonię i pogłębiło wiedzę o działalności poszczególnych jednostek.

Serwis fotograficzny prowadzony przez Pana Jacka Pydyna, przez cały okres naszego pobytu, był miłym akcentem i dowodem zaangażowania członków Stowarzyszenia „INSIEME”.

 

 

Bilans uroczystości – bardzo pozytywny: dobra organizacja, miła atmosfera, humor, WSPANIAŁA POLONIA ZE STOWARZYSZENIA „INSIEME”, wysoka kultura osobista bawiących się osób. 

 

Nawiązaliśmy dużo nowych kontaktów, dzięki którym, w przyszłości, łatwiej będzie nam się komunikować i współpracować.

 

Składam jeszcze raz gratulacje organizatorom, pozdrawiam serdecznie wszystkie nowe KOLEŻANKI i KOLEGÓW z innych włoskich i europejskich miast oraz życzę wielu sukcesów w krzewieniu i podtrzymywaniu tradycji polskich. Wspólne: zabawa, turystyka i relaks - są znakomitą formą integracyjną, poprawiają komunikatywność i chęć działania, podnoszą stopień kreatywności, pobudzają ambicje - w celu przedstawienia w jak najlepszym świetle osiągnięć i dokonań poszczególnych grup etnicznych. 

Najserdeczniejsze podziękowania za opiekę i miłe towarzystwo składam Paniom Małgorzacie i Alicji – redaktorkom portalu internetowego oraz Panu Mario – mężowi Pani Prezes.

 

Katarzyna Gralińska Prezes UAIP

 

Mojabancarella 13/12/2013

 

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.