Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”

Kategoria: Konkursy Opublikowano: niedziela, 02 wrzesień 2018Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Święty Stanisław Kostka został ustanowiony Patronem Roku 2018 w w Kościele polskim. Tę decyzję podjęli biskupi zgromadzeni na 377. zebraniu plenarnym KEP (Konferencja Episkopatu Polski) 13-14 października 2017 r w Lublinie z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. To, że taka decyzja została podjęta akurat na tym posiedzeniu KEP nie powinna dziwić. Głównym tematem spotkania biskupów było bowiem duszpasterstwo młodzieży. „Księżom biskupom zależy na dotarciu do młodzieży i dlatego to jest jednym z głównych tematów tego zebrania; Młodzież w centrum uwagi Kościoła, Kościoła w Polsce”– powiedział rzecznik prasowy KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. 15 sierpnia br. będziemy obchodzić 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki. Jest On między innymi patronem młodzieży. Trwają także przygotowania do Synodu Biskupów, który ma się odbyć w październiku 2018 r. w Watykanie, a jego tematem będzie „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Obrady KEP dotyczyły również m.in. Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. w Panamie oraz nowego programu duszpasterskiego dla młodzieży, zatytułowanego „Oto ja”. Biskupi, chcąc słuchać głosu młodych, proszą ich o wypełnienie specjalnej ankiety przedsynodalnej dostępnej na stronie www.synod2018.pl.


Konkurs „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży” przeznaczony jest dla Polonii mieszkającej w Rzymie i okolicach. Formularze podzielone są na trzy grupy wiekowe: Formularz A: 10-13 lat, Formularz B: 14-18 lat , Formularz C - dla osób dorosłych.
Głównym celem Konkursu jest przybliżenie postaci i pogłębienie wiedzy na temat życia św. Stanisława Kostki - polskiego Jezuity. Upowszechnienie wartości, jakie wyznawał i zasad, według których żył. Inspiracja, przede wszystkim młodego pokolenia do refleksji nad wyborami dokonywanymi w życiu, nad wartościami, którymi się kieruje oraz zachęta do bycia wytrwałym w dążeniu do wytyczonego celu. Termin składania prac upływa 12 września br. Organizator zastrzega sobie prawo do przedłużenia Konkursu.

Składamy podziękowania za pomoc w przygotowaniu Konkursu:
- Śp. o. Hieronimowi Fokcińskiemu (30.09.1937 Mirowice/Bydgoszcz - 30.07.2018 Rzym) Jezuita. Przez 47 lat kierował Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych.
- Ks. Adamowi Chmielewskiemu - kustoszowi Sanktuarium św. St. Kostki w Rostkowie.

Patronat Medialny:

„Nasz Świat” - dwutygodnik informacyjny dla Polaków we Włoszech i portal internetowy, Videopyja-polonijny portal filmowy oraz "Polacy we Wloszech" i "Mojabancarella" - polonijne portale internetowe we Włoszech.

Sponsor: Sklep Polski "U MICHAŁA"
Zapraszamy do zapoznania się z życiorysem św. Stanisława Kostki i do udziału w Konkursie!

Regulamin Konkursu i pytania można pobrać m.in. ze strony www.assoculturalerondini.blogspot.com oraz www.duszpasterstwopolakowwrzymie.com.
Szczegółowe informacje na temat Konkursu: Tel. 3897875133, 3277475562, E. mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., FB: APSC Le Rondini.
Iwona Bigos - Stowarzyszenie Le Rondini


Mojabancarella 02/09/2018

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017-2018

 

 

2.06.2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w siedzibie szkoły. Z tej okazji gościli u nas Wicekonsul Wydziały Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, pan Michał Drożniewski oraz płk Dariusz Skrodzki z JFC NATO.

Uroczystość została otwarta przez dyrektorki szkoły, panią Annę Smolińska i Agnieszkę Folcik, po czym, zaproszeni goście przekazali swoje pozdrowienia i wyrazy uznania dla całej szkolnej społeczności. Szkoła otrzymała  upominki od Wicekonsula Drożniewskiego w formie materiałów dydaktyczych i od płk Skrodzkiego pamiątkową statuetkę Wojska Polskiego.

W tym roku, w podziękowaniu za otwarte serce, życzliwość i przychylność wobec działań szkoły, polska szkoła przyznała pierwsze dyplomy "Przyjaciela Szkoły".

Zostali uhonorowani płk Skrodzki, Pani Konsul Ewa Mamaj, Wicekonsul Michał Drożniewski oraz Ewa Nytko.  

Poradnik Kibica na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji

 

 

Z racji zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018 w Rosji Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przygotowało poradnik dla polskich obywateli udających się na mundial.

Przygotowany poradnik zawiera praktyczne informacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa, warunków wjazdu i pobytu w Federacji Rosyjskiej czy zachowania się w typowej sytuacji losowej (np. utrata dokumentu tożsamości). Interaktywna broszura, którą można łatwo odczytać za pomocą urządzeń mobilnych, zawiera także dane teleadresowe polskich urzędów konsularnych działających w Federacji Rosyjskiej, w tym Mobilnych Punktów Konsularnych w Kazaniu i Wołgogradzie otwartych specjalnie na czas trwania Mundialu.