Tani i lekki egzoszkielet pozwala niepełnosprawnym znowu chodzić

Kategoria: Ciekawostki Opublikowano: sobota, 13, luty 2016

 

 

Wyspecjalizowany egzoszkielet mógłby ułatwić życie niejednego niepełnosprawnego człowieka. Niestety, zaporowe ceny skutecznie powstrzymują zdecydowaną większość potencjalnych nabywców przed zakupem takiego high-techowego cacka. Na szczęście wraz z rozwojem tej młodziutkiej jeszcze przecież technologii będą pojawiać się coraz to tańsze modele.

 

Zwiastunem tej zmiany na lepsze jest egzoszkielet Phoenix, opracowany przez ekipę z Uniwersytetu Kalifornia. Ten niezwykle tani model kosztuje zaledwie…40.000$. Nie, nie jesteśmy milionerami i, tak, owszem, zdajemy sobie sprawę, że jest to suma bynajmniej niebagatelna (oraz mamy szczerą nadzieję, że nikt po przeczytaniu tej liczby zestawionej ze słowem „tani” nie zakrztusił się kawą bądź herbatą). Jednak brutalna rzeczywistość jest taka, że na typowy model egzoszkieletu trzeba wyłożyć co najmniej dwa razy tyle. Tak więc Phoenix jest naprawdę sporym krokiem naprzód.

 

 

Swą „skromną” cenę zawdzięcza minimalistycznemu podejściu twórców do procesu produkcji. Jego „rodzice” starają się by zawierał jak najmniej elementów-dzięki czemu jest nie tylko najtańszy, ale i prawdopodobnie też najlżejszy – oraz wykorzystaniu specjalnych algorytmów pozwalających zmniejszyć liczbę drogich czujników śledzących ruchy użytkownika.

 

Mniejsza waga oznacza także wyższą tolerancję baterii na długotrwałe korzystanie z jej zasobów. Obecnie zasilanie Phoenixa starcza na cztery godziny intensywnego użytkowania lub aż 8 godzin korzystania z niego z przerwami na odpoczynek. Maksymalną prędkość, jaką może osiągnąć jego użytkownik (posiłkujący się przy tym kulami) to 0.5 m/s. Jako że Phoenix przygotowywany jest z myślą o użytkownikach niepełnosprawnych, jego konstrukcję zmyślnie dostosowano do wygodnego jeżdżenie na wózku inwalidzkim. Jak demonstrują twórcy na jednym z materiałów filmowych, przy odrobinie wprawy można nawet w nim delikatnie pograć sobie w „nogę”!

 

Pierwszy „tani” egzoszkielet za 40.000 dolarów wiosny nie czyni. To jest jednak tylko cena wyjściowa, dotycząca pierwszego wyprodukowanego egzemplarza. Wraz z udoskonalaniem zarówno metody produkcyjnej egzoszkieletu, jak i samego modelu cena ma stopniowo spadać. Ciekawe zatem ile ten sprzęt kosztował będzie za rok?

 

fot. Ekso Bionics via Foter.com / CC BY-ND

 

http://www.sciencealert.com/this-new-robotic-exoskeleton-is-helping-paralysed-patients-walk-again

 

Źródło:

http://maxmania.pl/technologie/tani-lekki-egzoszkielet-pozwala-niepelnosprawnym-chodzic/

 

Mojabancarella 13/02/2016

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Polski pub w Rzymie

 

 

Od soboty 6 stycznia w Rzymie będziemy mogli napić się polskiego piwa rzemieślniczego.

Polski pub BYSTRO zaprasza na oficjalne otwarcie, które odbędzie się w sobotę 6 stycznia od godz. 18.00 w lokalu przy via Dei Ciclamini 66.

Właściciele, Polacy, smakosze piwa, Piotrek oraz jego przyjaciel z Krakowa od lat marzyli, aby w Rzymie można było posmakować polskiego piwa rzemieślniczego i dlatego zdecydowali się na otwarcie pubu.

10 rekordów związanych ze świętami

 

 

Ile mierzy największy Mikołaj na świecie, czy najwyższa sztuczna choinka? 

W księdze rekordów Guinnessa można znaleźć wiele ciekawostek związanych z Bożym Narodzeniem. Ile metrów miała najwyższa sztuczna choinka na świecie? Jak długo trwało czytanie najdłuższego listu do św. Mikołaja? Ile ważyło największe czekoladowe świąteczne drzewko? Niektóre liczby mogą zaskoczyć! Poznaj 10 wyjątkowych rekordów związanych ze świętami. 

Co roku w grudniu kolejni śmiałkowie usiłują ustanowić nowe świąteczne rekordy. Niektórzy dzięki temu na zawsze zapisują się na kartach księgi Guinnessa. 

Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

 

 

Szanowni Państwo,

w tym rozpoczętym właśnie Nowym 2018 Roku pragnę każdemu z osobna życzyć wszelkiej pomyślności. Miłości na każdy dzień roku oraz uśmiechu na twarzy. Nadziei na lepsze jutro dla tych, którym jej brakuje. Zdrowia dla każdego, gdyż to jest najważniejsze. Sama wiem jak trzeba przewalutować i zmienić swoje życie, gdy coś w naszym organizmie szwankuje.

Jednak najważniejsze są marzenia, to ich spełnienia życzę Wam wszystkim.

6. urodziny sklepu „U MICHAŁA”

 

 

Michał Zalewski, Dorota Budnicka i Sara Zalewska serdecznie zapraszają na 6-tą rocznicę powstania sklepu polskiego w Rzymie „U MICHAŁA”, które odbędą się 3 grudnia, w siedzibie sklepu na Viale Trastevere 233.

Jak co roku będziemy mogli posmakować polskich specjałów, zrobić zakupy i zamówić produkty na święta Bożego Narodzenia. A święta już za pasem!