SKRADZIONE LATA- czyli interpretacja wystawy „La Grande Retata. Settembre 1942 “ w San Giovanni in Persiceto (BO)

Kategoria: Wystawy Opublikowano: środa, 10 luty 2016

 

 

Człowiek urodzony w XXI wieku  nie jest w stanie wyobrazić sonie, że mógłby zostać odizolowany od reszty społeczeństwa i zmuszany do niewolniczej pracy dla okupanta, tylko po to, aby przeżyć  jeden dzień 

 

Wystawa „Grande Retata. Settembre 1942 ” opisuje tragedię mieszkańców Łódzkiego Getta, które funkcjonowało od 1940 do 1944 roku. „Wielka Szpera” (całkowity zakaz opuszczania  miejsca zamieszkania) po raz pierwszy miała miejsce we wrześniu 1942 roku. Przewodniczący gminy żydowskiej Chaim Mordechaj Rumkowski został zmuszony zadecydować o losie swoich współbraci poniżej 10 roku życia i powyżej 65 lat. 

 

27 stycznia obchodzimy Dzień  Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu w sposób szczególny składamy hołd Ofiarom Narodu żydowskiego.

Polsko-włoskie Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”  i włoskie Stowarzyszenie Kulturalne „L’ATELIER” oraz władze miasta San Giovanni in Persiceto (BO) w dniu 23 stycznia 2016 zainaugurowały wystawę ”La Grande Retata.  Settembre 1942” Na otwarciu obecny był Konsul honorowy Rzeczpospolitej Polskiej z Bolonii Corrado Salustro oraz przedstawicile władz miejskich, assesore Silvia Camprimi a także  prezesi Stowarzyszeń  Hana Silberstain i Dorota Wiśniewska, którzy dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi.

Towarzyszyli nam również przedstawiciele Stowarzyszenia   „POLONIA „ z Ceseny, 

 

Wystawa „La Grande Retata. Settembre 1942” składa się z 26 paneli. Zwiedzający, w trakcie ekspozycji, mogli  obejrzeć  film  o losach dzieci w getcie p. t. „Io grido dal profondo”. Wystawa  powstała  dzięki współpracy Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wersje włoskojęzyczną przygotowała m. in. Anna Szwarc Zając.

 

 

Chcielibyśmy podkreślić, iż dla jednej z przybyłych osób  wystawa ta miała szczególne znaczenie, jako że jej mama  przebywała do sierpnia 1944 w Getcie Łόdzkim, została deportowana z Łodzi do Auschwitz-Birkenau, a stamtąd do innych nazistowskich obozów. Wolności doczekała w Bergen-Belsen.

 

Co ciekawe, kuratorką wystawy jest łodzianka i badaczka literatury Zagłady Anna Szwarc Zając, która na otwarcie przyjechała z Genui.  Jej komentarze były niezwykle pouczające. Wystawa objęta została patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie i dofinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Ten, kto nie zdąży zobaczyć jej w San Giovanni in Persiceto (BO) , via Garibaldi 7 ma jeszcze okazję odwiedzić Palazzo SS. Salvatore do dnia 12 lutego,  a także może obejrzeć ją w MUSEO DELLA VENERE E DELL’ELEFANTE  w Savignano s/Panaro (MO), via Doccia, 67 od 13 do 28 lutego.

 

 

Słowo szpera pochodzi od niemieckiego terminu gehsperre oznaczającego zakaz opuszczania miejsca zamieszkania

 

Sara Plager-Zyskind polska Żydówka, która przebywała w Getcie Łódzkim. Spisała swoje wspomnienia m. in. w książce „Skradzione lata”.

 

Anna  Pankowska  -Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

Fb Associazione Via dell’Ambra

Kontakt : tel 347 256 7697 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.                           

 

Mojabancarella 10/02/2016

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.