XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech

Kategoria: Aktualności Opublikowano: sobota, 17, marzec 2018

 

 

W sobotę 10 marca 2018 roku, w Rzymie, w Domu Polskim im. Jana Pawła II odbył się XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech. 

Związek Polaków we Włoszech powstał w 1995 roku, z inicjatywy grupy osób od dawna żyjących w tym kraju i wywodzących się z różnych środowisk polonijnych z całego Półwyspu Apenińskiego. Obecnie ZPwW zrzesza 21 organizacji i instytucji działających na terenie Republiki Włoskiej.

 

 

Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech to doskonałą okazja, aby porozmawiać o osiągnięciach i problemach stowarzyszeń, organizacji oraz instytucji działających na rzecz Polonii. To również okazja, aby wymienić się doświadczeniami i poznać nowych członków. 

Na Zjazd ZPwW przybyli delegaci ze zrzeszonych stowarzyszeń i instytucji, zaproszeni goście oraz obserwatorzy. Zjazd zaszczycili swą obecnością goście z Polski i z Europy, który rozpoczęła Prezes Urszula Stefańska Andreini witając i przedstawiając zaproszonych gości.

Program Zjazdu składał się z części otwartej, podczas której głos zabrali zaproszeni goście oraz Prezes Andreini przedstawiła sprawozdanie Zarządu z działalności Związku w 2017 roku, uroczystego obiadu, części zamkniętej przeznaczonej na zebranie Zarządu ZPwW. Zjazd zakończyło przyjęcie w salonach Ambasady RP w Rzymie.

 

Podczas porannych obrad głos zabrali: 

 • Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie, która odczytała list od Marty Zielińskiej Śliwka Chargé d'affaires a.i., niestety Pani Marty Zielińskiej Śliwka nie mogła być obecna ze względów zdrowotnych;
 • Janusz Kotański Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej;
 • Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP;
 • Jadwiga Szpakowska Radca minister Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami;
 • Jacek Miler Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN;
 • Tadeusz Adam Pilat Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych;
 • Wojciech Śleszyński Dyrektor Muzeum Sybiru w Białymstoku;
 • Adrianna Siennicka Konsul Generalny RP z Mediolanu;
 • Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie;
 • Danuta Stryjak Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Rzymie;
 • Agnieszka Bender Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie;
 • Małgorzata Furdal Dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej;
 • ks. Prałat Mieczysław Niepsuj Dyrektor Domu Polskiego w Rzymie;
 • Urszula Stefańska Andreini Prezes ZPwW. 

 

Wystąpienia zaproszonych gości poświęcone były podsumowaniu pracy na rzecz Polonii w ubiegłym roku, problemom, z jakim borykają się organizacje polonijne, edukacji i dwujęzyczności. Zebrani goście podkreślali również bardzo ważną rolę Polonii w obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i zachęcali, aby brać w nich czynny udział. 

Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP, złożył na ręce Prezes Urszuli Stefańskiej Andreini flagę polską, podarowana Federacji przez Senat RP. 

Uroczysty obiad odbył się w Domu Polskim Jana Pawła II, podczas którego zaproszeni goście mogli dalej prowadzić rozpoczęte wcześniej rozmowy, lepiej się poznać i wymienić cennymi doświadczeniami.

W godzinach popołudniowych odbyło się zamknięte spotkanie Zarządu ZPwW.

Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech zakończyło przyjęcie w Ambasadzie RP w Rzymie. Wieczorne spotkanie rozpoczął koncert zespołu polonijnego TRIO POLONIJNE, w składzie Ewa Nytko, Piotr Kołtunowicz i Jacek Pydyn, którzy wprowadzili zebranych w podniosły i nostalgiczny nastrój wykonując między innymi takie utwory jak „Powiedz mi”, „Polskie kwiaty”, „Ale to już było”.

W trakcie przyjęcia, na życzenie zaproszonych gości do sali została zaproszona autorka przepysznych polskich dań serwowanych w Ambasadzie, Pani Helenka, która zebrała gromkie brawa za wspaniale wykonaną pracę.

 

Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie

 

Janusz Kotański Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

 

 Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP

 

Jadwiga Szpakowska Radca minister Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami

 

Urszula Stefańska Andreini Prezes ZPwW

 

Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie, Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, TRIO POLONIJNE

 

TRIO POLONIJNE - Ewa Nytko, Piotr Kołtunowicz, Jacek Pydyn

 

Pani Helenka, kucharka w Ambasadzie RP w Rzymie 

 

Zdjęcia Alicja Kołtunowicz i Anna Rogacien

 

W imieniu własnym pragnę podziękować Prezes Urszuli Stefańskiej Andreini za zaproszenie w roli obserwatora na tegoroczny Walny Zjazd ZPwW.

Alicja Kołtunowicz

Mojabancarella 17/03/2018

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych

 

 

ICTF SOPOT 2018

Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis, zaprasza grupy dziecięce i młodzieżowe na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF SOPOT 2018, który odbędzie się w dniach 11 - 15 czerwca 2018, w godzinach 8:00 - 23:00 w Sopocie.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF SOPOT w Sopocie, powstał z potrzeby oddania w ręce dzieci i młodzieży - działających w grupach teatralnych i warsztatowych - idei tworzenia kultury widowiskowej. Zapraszamy wszystkie grupy dziecięce i młodzieżowe, które chciałyby zaprezentować swoje osiągnięcia musicalowo-dramatyczne.

 

ITAKA poszukuje

 

Z ratunkiem dla historycznego jachtu FREY-a

 

 

Z początkiem tego roku ruszyła akcja ratowania historycznego jachtu FREY-a. 

Akcja organizowana przez Fundację „Kuźnia Wikingów” z Rybnika. 

Celem akcji jest wyremontowanie i odrestaurowanie historycznego jakże zasłużonego dla polskiego żeglarstwa jachtu FREY-a. 

Stalowy jacht klasy J-80, stworzony do żeglugi w ciężkich warunkach – jeden z dzielniejszych jachtów w historii naszego żeglarstwa. 

 

Dzisiejszej nocy śpimy godzinkę krócej

 

 

W nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku wracamy do czasu letniego i przesuwamy zegarki z godziny 2.00 na godzinę 3.00.

Wygląda na to, że może to być ostatnia zmiana czasu i już na stałe pozostaniemy przy czasie letnim. 

Jednak nie zawsze tak było.