XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech

Kategoria: Aktualności Opublikowano: sobota, 17, marzec 2018

 

 

W sobotę 10 marca 2018 roku, w Rzymie, w Domu Polskim im. Jana Pawła II odbył się XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech. 

Związek Polaków we Włoszech powstał w 1995 roku, z inicjatywy grupy osób od dawna żyjących w tym kraju i wywodzących się z różnych środowisk polonijnych z całego Półwyspu Apenińskiego. Obecnie ZPwW zrzesza 21 organizacji i instytucji działających na terenie Republiki Włoskiej.

 

 

Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech to doskonałą okazja, aby porozmawiać o osiągnięciach i problemach stowarzyszeń, organizacji oraz instytucji działających na rzecz Polonii. To również okazja, aby wymienić się doświadczeniami i poznać nowych członków. 

Na Zjazd ZPwW przybyli delegaci ze zrzeszonych stowarzyszeń i instytucji, zaproszeni goście oraz obserwatorzy. Zjazd zaszczycili swą obecnością goście z Polski i z Europy, który rozpoczęła Prezes Urszula Stefańska Andreini witając i przedstawiając zaproszonych gości.

Program Zjazdu składał się z części otwartej, podczas której głos zabrali zaproszeni goście oraz Prezes Andreini przedstawiła sprawozdanie Zarządu z działalności Związku w 2017 roku, uroczystego obiadu, części zamkniętej przeznaczonej na zebranie Zarządu ZPwW. Zjazd zakończyło przyjęcie w salonach Ambasady RP w Rzymie.

 

Podczas porannych obrad głos zabrali: 

 • Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie, która odczytała list od Marty Zielińskiej Śliwka Chargé d'affaires a.i., niestety Pani Marty Zielińskiej Śliwka nie mogła być obecna ze względów zdrowotnych;
 • Janusz Kotański Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej;
 • Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP;
 • Jadwiga Szpakowska Radca minister Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami;
 • Jacek Miler Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN;
 • Tadeusz Adam Pilat Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych;
 • Wojciech Śleszyński Dyrektor Muzeum Sybiru w Białymstoku;
 • Adrianna Siennicka Konsul Generalny RP z Mediolanu;
 • Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie;
 • Danuta Stryjak Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Rzymie;
 • Agnieszka Bender Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie;
 • Małgorzata Furdal Dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej;
 • ks. Prałat Mieczysław Niepsuj Dyrektor Domu Polskiego w Rzymie;
 • Urszula Stefańska Andreini Prezes ZPwW. 

 

Wystąpienia zaproszonych gości poświęcone były podsumowaniu pracy na rzecz Polonii w ubiegłym roku, problemom, z jakim borykają się organizacje polonijne, edukacji i dwujęzyczności. Zebrani goście podkreślali również bardzo ważną rolę Polonii w obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i zachęcali, aby brać w nich czynny udział. 

Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP, złożył na ręce Prezes Urszuli Stefańskiej Andreini flagę polską, podarowana Federacji przez Senat RP. 

Uroczysty obiad odbył się w Domu Polskim Jana Pawła II, podczas którego zaproszeni goście mogli dalej prowadzić rozpoczęte wcześniej rozmowy, lepiej się poznać i wymienić cennymi doświadczeniami.

W godzinach popołudniowych odbyło się zamknięte spotkanie Zarządu ZPwW.

Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech zakończyło przyjęcie w Ambasadzie RP w Rzymie. Wieczorne spotkanie rozpoczął koncert zespołu polonijnego TRIO POLONIJNE, w składzie Ewa Nytko, Piotr Kołtunowicz i Jacek Pydyn, którzy wprowadzili zebranych w podniosły i nostalgiczny nastrój wykonując między innymi takie utwory jak „Powiedz mi”, „Polskie kwiaty”, „Ale to już było”.

W trakcie przyjęcia, na życzenie zaproszonych gości do sali została zaproszona autorka przepysznych polskich dań serwowanych w Ambasadzie, Pani Helenka, która zebrała gromkie brawa za wspaniale wykonaną pracę.

 

Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie

 

Janusz Kotański Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

 

 Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP

 

Jadwiga Szpakowska Radca minister Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami

 

Urszula Stefańska Andreini Prezes ZPwW

 

Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie, Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, TRIO POLONIJNE

 

TRIO POLONIJNE - Ewa Nytko, Piotr Kołtunowicz, Jacek Pydyn

 

Pani Helenka, kucharka w Ambasadzie RP w Rzymie 

 

Zdjęcia Alicja Kołtunowicz i Anna Rogacien

 

W imieniu własnym pragnę podziękować Prezes Urszuli Stefańskiej Andreini za zaproszenie w roli obserwatora na tegoroczny Walny Zjazd ZPwW.

Alicja Kołtunowicz

Mojabancarella 17/03/2018

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017-2018

 

 

2.06.2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w siedzibie szkoły. Z tej okazji gościli u nas Wicekonsul Wydziały Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, pan Michał Drożniewski oraz płk Dariusz Skrodzki z JFC NATO.

Uroczystość została otwarta przez dyrektorki szkoły, panią Annę Smolińska i Agnieszkę Folcik, po czym, zaproszeni goście przekazali swoje pozdrowienia i wyrazy uznania dla całej szkolnej społeczności. Szkoła otrzymała  upominki od Wicekonsula Drożniewskiego w formie materiałów dydaktyczych i od płk Skrodzkiego pamiątkową statuetkę Wojska Polskiego.

W tym roku, w podziękowaniu za otwarte serce, życzliwość i przychylność wobec działań szkoły, polska szkoła przyznała pierwsze dyplomy "Przyjaciela Szkoły".

Zostali uhonorowani płk Skrodzki, Pani Konsul Ewa Mamaj, Wicekonsul Michał Drożniewski oraz Ewa Nytko.  

Poradnik Kibica na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji

 

 

Z racji zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018 w Rosji Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przygotowało poradnik dla polskich obywateli udających się na mundial.

Przygotowany poradnik zawiera praktyczne informacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa, warunków wjazdu i pobytu w Federacji Rosyjskiej czy zachowania się w typowej sytuacji losowej (np. utrata dokumentu tożsamości). Interaktywna broszura, którą można łatwo odczytać za pomocą urządzeń mobilnych, zawiera także dane teleadresowe polskich urzędów konsularnych działających w Federacji Rosyjskiej, w tym Mobilnych Punktów Konsularnych w Kazaniu i Wołgogradzie otwartych specjalnie na czas trwania Mundialu.

 

Drużyna "Polonia" na rzymskim Marszu Różowej Wstążki

 

 

Już po raz 6. Drużyna "Polonia" uczestniczyła w rzymskim 2 km. marszu Różowej Wstążki. Inicjatywę dla Polaków, jak co roku, zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini, pod Patronatem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.

 

Hawajskie Party w Neapolu

 

 

Stowarzyszenie Instytut dla Polonii z Neapolu, serdecznie zaprasza na powitanie lata w hawajskim rytmie, które odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 roku w Sayonara Eventi – Lago Patria, od godz. 21.00. Wieczór poprowadzi oczywiście DJ EVA.

Hawajskie stroje mile widziane.

Rezerwacja i info pod numerem 333 999 86 96

Serdecznie zapraszamy

Mojabancarella 04/06/2018

 

Spałem w Pile – Artur Andrus

 

 

Artur Andrus, Mistrz Mowy Polskiej, artysta tak płodny, który pisze wiersze i piosenki, że tak powiem z marszu, komentator w Szkle Kontaktowym, wieloletni dziennikarz, egzaminy na studiach zaliczał wierszem, uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, płyta „Myśliwiecka” pokryła się podwójną platyną, „Cyniczne córy Zurychu”, kolejna platyna.