XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech

Kategoria: Aktualności Opublikowano: sobota, 17 marzec 2018

 

 

W sobotę 10 marca 2018 roku, w Rzymie, w Domu Polskim im. Jana Pawła II odbył się XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech. 

Związek Polaków we Włoszech powstał w 1995 roku, z inicjatywy grupy osób od dawna żyjących w tym kraju i wywodzących się z różnych środowisk polonijnych z całego Półwyspu Apenińskiego. Obecnie ZPwW zrzesza 21 organizacji i instytucji działających na terenie Republiki Włoskiej.

 

 

Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech to doskonałą okazja, aby porozmawiać o osiągnięciach i problemach stowarzyszeń, organizacji oraz instytucji działających na rzecz Polonii. To również okazja, aby wymienić się doświadczeniami i poznać nowych członków. 

Na Zjazd ZPwW przybyli delegaci ze zrzeszonych stowarzyszeń i instytucji, zaproszeni goście oraz obserwatorzy. Zjazd zaszczycili swą obecnością goście z Polski i z Europy, który rozpoczęła Prezes Urszula Stefańska Andreini witając i przedstawiając zaproszonych gości.

Program Zjazdu składał się z części otwartej, podczas której głos zabrali zaproszeni goście oraz Prezes Andreini przedstawiła sprawozdanie Zarządu z działalności Związku w 2017 roku, uroczystego obiadu, części zamkniętej przeznaczonej na zebranie Zarządu ZPwW. Zjazd zakończyło przyjęcie w salonach Ambasady RP w Rzymie.

 

Podczas porannych obrad głos zabrali: 

 • Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie, która odczytała list od Marty Zielińskiej Śliwka Chargé d'affaires a.i., niestety Pani Marty Zielińskiej Śliwka nie mogła być obecna ze względów zdrowotnych;
 • Janusz Kotański Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej;
 • Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP;
 • Jadwiga Szpakowska Radca minister Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami;
 • Jacek Miler Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN;
 • Tadeusz Adam Pilat Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych;
 • Wojciech Śleszyński Dyrektor Muzeum Sybiru w Białymstoku;
 • Adrianna Siennicka Konsul Generalny RP z Mediolanu;
 • Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie;
 • Danuta Stryjak Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Rzymie;
 • Agnieszka Bender Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie;
 • Małgorzata Furdal Dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej;
 • ks. Prałat Mieczysław Niepsuj Dyrektor Domu Polskiego w Rzymie;
 • Urszula Stefańska Andreini Prezes ZPwW. 

 

Wystąpienia zaproszonych gości poświęcone były podsumowaniu pracy na rzecz Polonii w ubiegłym roku, problemom, z jakim borykają się organizacje polonijne, edukacji i dwujęzyczności. Zebrani goście podkreślali również bardzo ważną rolę Polonii w obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i zachęcali, aby brać w nich czynny udział. 

Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP, złożył na ręce Prezes Urszuli Stefańskiej Andreini flagę polską, podarowana Federacji przez Senat RP. 

Uroczysty obiad odbył się w Domu Polskim Jana Pawła II, podczas którego zaproszeni goście mogli dalej prowadzić rozpoczęte wcześniej rozmowy, lepiej się poznać i wymienić cennymi doświadczeniami.

W godzinach popołudniowych odbyło się zamknięte spotkanie Zarządu ZPwW.

Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech zakończyło przyjęcie w Ambasadzie RP w Rzymie. Wieczorne spotkanie rozpoczął koncert zespołu polonijnego TRIO POLONIJNE, w składzie Ewa Nytko, Piotr Kołtunowicz i Jacek Pydyn, którzy wprowadzili zebranych w podniosły i nostalgiczny nastrój wykonując między innymi takie utwory jak „Powiedz mi”, „Polskie kwiaty”, „Ale to już było”.

W trakcie przyjęcia, na życzenie zaproszonych gości do sali została zaproszona autorka przepysznych polskich dań serwowanych w Ambasadzie, Pani Helenka, która zebrała gromkie brawa za wspaniale wykonaną pracę.

 

Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie

 

Janusz Kotański Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

 

 Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu RP

 

Jadwiga Szpakowska Radca minister Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami

 

Urszula Stefańska Andreini Prezes ZPwW

 

Anna Wójcik – Laskowska I Radca Ambasady RP w Rzymie, Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, TRIO POLONIJNE

 

TRIO POLONIJNE - Ewa Nytko, Piotr Kołtunowicz, Jacek Pydyn

 

Pani Helenka, kucharka w Ambasadzie RP w Rzymie 

 

Zdjęcia Alicja Kołtunowicz i Anna Rogacien

 

W imieniu własnym pragnę podziękować Prezes Urszuli Stefańskiej Andreini za zaproszenie w roli obserwatora na tegoroczny Walny Zjazd ZPwW.

Alicja Kołtunowicz

Mojabancarella 17/03/2018

 

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.