Historia Dnia Kobiet

Kategoria: Aktualności Opublikowano: środa, 07 marzec 2012

Dzień Kobiet, święto płci pięknej, obchodzone na całym świecie 8 maca, wyrażające szacunek kobietom walczącym o równouprawnienie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż Dzień Kobiet obchodzony był już w Starożytnym Rzymie. Święto kobiet zwane było Matronalia, przypadało na pierwszy tydzień marca. W tym dniu kobiety zamężne otrzymywały prezenty od swoich mężów, darzone były miłością i czułością. Nawet niewolnice w tym specjalnym dniu były uprzywilejowane, jeśli były mężatkami to również dostawały prezenty od mężów a panie pozwalały swoim niewolnicom w tym szczególnym dniu odpoczywać.

 

 

W czasach nowożytnych Dzień Kobiet został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych.
Po raz pierwszy było ono świętowane 1857 roku, kiedy w Nowym Yorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni.
Przełomowe znaczenie dla obchodów Dnia Kobiet miało tragiczne wydarzenie w Nowym Jorku, gdzie w 1908 roku doszło do tragicznej śmierci 126 kobiet. Pracownice nowojorskiej fabryki odzieżowej podjęły strajk przeciwko złym warunkom pracy. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące kobiety w środku. Doszło do wybuchu pożaru i zamknięte kobiety nie miały szans na ucieczkę. Zginęły w płomieniach walcząc o swoje prawa i godne traktowanie. 28 lutego 1909 roku dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała obchody Narodowego Dnia Kobiet.

 

 

Natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r., który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
Od 1910 roku Dzień Kobiet zaczęto świętować niemal na całym świecie.

 

W Polsce Święto Kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. W czasach PRL-u kobiety w zakładach pracy otrzymywały obowiązkowego goździka i parę rajstop. Co szczęśliwsze mogły liczyć na czekoladki, paczkę kawy a nawet tulipany.
Niestety, oficjalnie w Polsce, w 1993r. zostały zniesione centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet, właśnie przez kobietę, Panią Premier Hannę Suchocką.

 

We Włoszech symbolem Święta Kobiet jest mimoza, przepiękne drzewo kwitnące wczesną wiosną. Prawdę powiedziawszy mimoza bardzo przypomina kobietę. Zamiast delikatnych łodyżek posiada gałązki, to taki twardy kobiecy kręgosłup, otoczony dziesiątkami żółtych kuleczek, miękkich, delikatnych i zmysłowych jak każda kobieta.
Dzień Kobiet jest dniem, w którym każda kobieta powinna pomyśleć o sobie, nie czekać aż mężczyzna podaruje jej kwiat czy prezent, sama powinna sobie sprawić przyjemność. Każda kobieta powinna docenić swoją wielkość a zarazem delikatność i zmysłowość.
W tym pięknym Dniu, życzę Wszystkim Kobietom, aby odnalazły w sobie siłę i piękno MIMOZY

Alicja

mojabancarella.com

 

Komentarze

0 #1 Gregorio 2014-03-17 10:54
"Tragiczne wydarzenie w Nowym Jorku, gdzie w 1908 roku doszło do tragicznej śmierci 126 kobiet" to tylko legenda powstala po 2giej Wojnie Swiatowej.

Dzien kobiet zapoczatkowany z inicjatywy kongresu socjalistek mial sie odbywac w ostatnia niedziele lutego i nie mial nic wspolnego z zadnym pozarem w fabryce tekstylnej. Dopiero 2 lata pozniej, tj w 1911 mial miejsce tragiczny pozar w zakladach Triangle w Nowym Yorku, ale ofiarami wcale nie byly wylacznie kobiet ani nie wydarzyl sie 8mego marca. Jednak prawdopodobnie ten pozar stal sie baza dla pozniejszej legendy.

This content has been locked. You can no longer post any comment.

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.