Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2017 – Kreatywność i Wspólnota

Opublikowano: sobota, 07 październik 2017

 

 

Z niecierpliwością czekamy na tegoroczne obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, który w tym roku przypada na 21 i 22 października. Ruchy na rzecz propagowania dwujęzycznego wychowania rosną w siłę na całym świecie, a w środowiskach polonijnych zdają się rozkwitać zachłannie jak letnie kwiaty. Do instytucji i organizacji, które od dawna zajmują się tą tematyką dołączają coraz to nowe, a dzięki nowoczesnym technologiom „kąciki dobrej rady” powstają często nawet jako jednoosobowe przedsięwzięcia.  Dla idei, z którą się mierzymy i celów, które chcemy osiągnąć nie ma nic wspanialszego. Dowodzi to, że coraz więcej z nas rozumie, iż dwujęzyczna edukacja bazuje na wspólnym działaniu, wymianie informacji i pomysłów, i przede wszystkim na wsparciu od osób, które borykają się na co dzień z tymi samymi problemami i wyzwaniami! 

 

 

Kreśląc kilka lat temu kształt Polonijnego Dnia Dwujęzyczności od początku wiedzieliśmy, że nie będzie to święto o żadnych sztywnych „wytycznych”, zamkniętej liście zadań do zrealizowania. Raczej – że będzie to obraz malowany przez nas wszystkich, wspólnie. Tworzony w zależności od naszych możliwości, warunków lokalowych i finansowych, pomysłowości naszej i naszych dzieci. Najserdeczniej zapraszamy wszystkich na strony Polonijnego Dnia Dwujęzyczności (www.polishbilingualday.com) gdzie sami przekonają się Państwo jak różnorodne, niezwykłe i zgoła fantastyczne były pomysły na obchody tego dnia w ubiegłych latach, a każdy z nich niczym nowy wulkan dobrej energii i inspiracji, tak bardzo potrzebnej nam wszystkim na co dzień.  

 

 

Ważnym celem, który przed sobą postawiliśmy jako pomysłodawcy PDD, i który udało nam się zrealizować, choć nasze święto jest jeszcze bardzo młode – to stworzenie wspólnoty, której mottem przewodnim do działania jest kreatywność. Wspólnoty wielojęzycznej i ogólnoświatowej, dla której granice i szerokość geograficzna nie mają znaczenia, bo łączy nas idea, że dwujęzyczne wychowanie i edukacja to sprawy, w których właśnie kreatywność odgrywa kluczową rolę. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach obchodów PDD poczucie tej wspólnoty będzie się tylko umacniać. Każdy kto próbował budować życie poza granicami swojej ojczyzny wie, że emigracja, nawet jeśli wszystko idzie w niej „jak po maśle”, nigdy nie jest łatwym kawałkiem chleba, a dwujęzyczne wychowanie nigdy nie jest projektem, który zagwarantuje sukces, jeśli tylko zrealizujemy punkty a, b i c.  Dlatego podkreślaliśmy to od początku: to takie ważne, szczególnie dla naszych dwujęzycznych dzieci, by umacniała się w nich świadomość, iż jako osoby dwujęzyczne mają oparcie w większym gronie podobnych im ludzi, nie tylko w swojej najbliższej rodzinie czy polskiej placówce edukacyjnej. 

W wielu miejscach na cały świecie trwają przygotowania do obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, więc to dobry moment, by zatrzymać się trochę dłużej na idei łączenia.  Polonia ostatnich kilku dziesięcioleci bardzo się zmieniła. Borykamy się w polonijnych środowiskach, nie tylko w USA, ale na całym świecie, z kwestiami „zaangażowania”  Polaków w sprawy polonijne z jednej strony, a tzw. „widoczności” naszych środowisk i naszych spraw na większej arenie życia społecznego, politycznego i kulturalnego krajów, w których mieszkamy.   

Wiemy, że po świecie rozsianych jest dzisiaj mnóstwo niezwykłych ludzi o polskich korzeniach – osób świetnie wykształconych, pracujących w ciekawych zawodach, potencjalnie mających wiele do przekazania zwłaszcza najmłodszym, polonijnym pokoleniom i potencjalnie mogących wywierać duży wpływ na życie polonijne.  Niestety, z wielu przyczyn często nie są to osoby, które znamy, o których słyszymy i które wpływ, o jakim mówimy, wywierają. Przyczyna jest prosta - ludzie ci pozostają, też z wielu przyczyn, poza orbitą polonijnych organizacji, wydarzeń i inicjatyw, nawet tych stricte towarzyskich.  Szkoły polonijne czynią wysiłki, by czasami do takich ludzi docierać, z mniejszym lub większym powodzeniem.  Gdy to się uda, polonijne dzieci i młodzież, a nierzadko i sami rodzice oraz kadra nauczycielska, odkrywają, iż Polacy lub ich potomkowie, nie ci z kart historii, z podręczników, ale teraz i tutaj, w realnym czasie, obok nas, realizują się w wielkich, ogólnoświatowych projektach, kształtują nowoczesną sztukę, nadają ton zbiorowym gustom, czy stoją za odkryciami, które na naszych oczach zmieniają rzeczywistość.  Co najważniejsze – dowiadujemy się, że właśnie fakt bycia człowiekiem funkcjonalnie wielojęzycznym i wielokulturowym wydatnie pomaga tym osobom w realizacji ich życiowych i zawodowych planów. 

 

 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności jest wspaniałą okazją, by zaprosić na obchody, a nawet nawiązać współpracę z ciekawymi, niezwykłymi ludźmi, których być może dotąd nie znaliśmy. Jako święto celebrujące dwujęzyczność i polonijne rodziny, ale także starające się promować atrakcyjny, aktualny wizerunek Polski na świecie, to wymarzona okazja, by pokazać z czego jesteśmy dumni i co mamy światu do zaoferowania. A że dobry przykład, inicjatywa i mobilizacja, które idą z dołu o wiele częściej generują większą i potężniejszą falę efektu, niż te narzucone z góry, nie zmarnujmy szansy. Kto zresztą ma wiedzieć lepiej, jak tego dokonać, niż my, Polacy? 

W poprzednich edycjach PDD takie spotkania i promocje już miały miejsce. Na występach i prelekcjach pojawiali się eksperci od języka i wychowania, aktorzy, podróżnicy, artyści, tancerze, właściciele polonijnych biznesów, animatorzy życia kulturalnego. W Kolorado Polonijny Dzień Dwujęzyczności zainspirował organizatorów do ustanowienia dorocznego konkursu artystycznego imienia wspaniałego polskiego artysty światowej sławy, który żyje i tworzy w Denver – Witolda Kaczanowskiego. To dzięki obecności specjalnych gości porywała nas dobra energia i umacnialiśmy się w cennym przeświadczeniu, jak dużo mamy do zaoferowania i jednocześnie ile możemy się od siebie samych nauczyć. A ponieważ życie zaskakuje i potrafi pisać najbardziej niezwykłe scenariusze, wcale nie na wyrost jest postawić pytanie: kto wie, czy obecność ciekawego gościa na Polonijnym Dniu Dwujęzyczności nie  stanie się ognikiem, który w przyszłości rozpali czyjąś wielką karierę i sukces, nie zainspiruje dzisiejszego uczestnika któregoś z naszych konkursów czy warsztatów do działań, które zmienią świat? 

Dlatego kochani entuzjaści, przyjaciele i realizatorzy Polonijnego Dnia Dwujęzyczności! Jeśli szukacie pomysłów na urozmaicenie PDD w waszym środowisku zachęcamy wszystkich gorąco: poszukajcie tam, gdzie może jeszcze nie szukaliście! Zaproście gościa, który spotka się z waszymi dwujęzycznymi dziećmi i ich rodzinami, i zainspiruje opowieścią o sobie, swojej pracy, życiu, swoim pomyśle na emigrację. Zaangażujcie w Polonijny Dzień Dwujęzyczności artystów. Wychowanie przez sztukę nie tylko wspiera dwujęzyczność (pomysłów jak to realizować jest nieskończenie wiele!), to kapitał, który procentuje przez całe życie człowieka. 

Pozdrawiamy wszystkich i życzymy kreatywności, wspólnoty oraz mnóstwa pozytywnej energii przy przygotowaniach i w realizacji kolejnego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności! Bądźcie z nami i dzielcie się własnymi pomysłami i przemyśleniami. Czekamy na wasz odzew i waszą współpracę.

Redakcja Fundacji Dobra Polska Szkoła

Nowy Jork, USA

 

Mojabancarella 07/10/2017

 

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.